Regional UF-mässa
Inte mindre än 26 UF-företag representerade Mark vid den regionala UF-mässan på Åhaga i Borås 6-7 april. Vinnare i kategorier som Bästa UF-företag, Bästa webb, Bästa logotyp, Bästa affärsplan, Bästa säljare, Bästa vara och Bästa monter skulle utses och förutom prispengar och ära är det också dessa vinnare som representerar region Älvsborg på SM i Ungt företagande i Stockholm i början av maj.
Inte mindre än åtta av våra tretton anmälda företag till tävlingen "Bästa UF-företag" i region Älvsborg fick besked att de är uttagna till steg 2 i tävlingen. Åtta företag är från Marks gymnasieskola, de övriga åtta platserna fördelas mellan företag från Ulricehamn, Herrljunga och Borås. Företagen har skrivit gedigna rapporter om sin verksamhet under läsåret och med hjälp av dem har juryn plockat ut de bästa.
Och vinnare är...
Bästa säljare: Denis Fracila, tredje pris
Bästa webbplats: Baleco, tredje pris
Bästa monter: Back to the 50's, andra pris
Bästa vara: Alibo, andra pris
Bästa UF-företag: Just bake it, tredje pris
Bästa affärsplan: Baleco, tredje pris och Corio, femte pris
Miljöpriset: Alibo, andra pris och Coolputer, tredje pris
WA miljöprodukter UF fick pris för "Tredje UF-året i rad, svenskt rekord".
Alibo UF direktkvalificerade sig till den nationella mässan i Stockholm och ska representera UF-region Älvsborg i kategorin Bästa vara. Deras vara är ett designat gitarrband som de tillverkar av spillmaterial, bilbälten och skinnbitar i olika färger.
