Gå till startsidan
Du är här:

Bygg- och anläggningsprogrammet BA


Vill du utbilda dig till hantverkare och vara med om byggnation och renovering av hus, andra lokaler och broar?

Bild som visar verksamhet på Bygg- och anläggningsprogrammet vid Marks Gymnasieskola. Fotograf Kristian Sahlberg, MeckaBygg- och anläggningsprogrammet är ett yrkesprogram. På Marks Gymnasieskola finns Bygg- och anläggnings-programmets inriktning husbyggnad, med fördjupningar inom byggnadsträ, betong eller mureri.

Första året är gemensamt och du läser kurser där du bl.a. lär dig ritningsläsning och ergonomi, som innebär att du lär dig att t.ex. lyfta och bära rätt.

Husbyggnad

Från och med andra året läser du kurser inriktningen husbyggnad, där du också för möjlighet att fördjupa dig inom något av följande yrkesområden:

Välkommen till Marks GymnasieskolaTräarbetare/Byggnadssnickare
Här får du lära dig alla slags snickeriarbeten, som att bygga formar, bärlagsstommar, väggstommar och takstolar. Som byggnadssnickare lär du dig hela processen, allt från ritningsläsning och utsättning till sista beslaget.

Murare
Som murare får du en speciell nisch inom husbyggnad. Du arbetar med att mura grunder, fasader, skorstenar och öppna spisar. Du sätter kakel på vägg och klinker på golv. Du får även lära dig olika putsningstekniker och tillhörande bruksblandningar.

En tjej som sågar på byggprogrammet i Mark. Fotograf Ralf SundhällBetongarbetare
Inom fördjupningen mot betongarbetare får du förutom att blanda och gjuta med betong även lära dig att läsa armeringsritningar, klippa och bocka armering efter speciella typblad. Armeringen monterar du i olika typer av formar, grundplattor, bärlag, balkar, pelare och trappformar.

I utbildningen på Bygg- och anläggningsprogrammet har du arbetsplatsförlagt lärande, praktik, som ska bidra till att utveckla dina yrkeskunskaper och yrkesidentitet.

Samtliga fördjupningar inom inriktningen innebär att du kan fortsatta med studier på yrkeshögskola. Inom programmets ram kommer du också ha möjlighet att läsa kurser som ger dig grundläggande behörighet för studier på högskola och universitet.

Valet av inriktning gör du på vårterminen under utbildningens första år. När alla elever har gjort sina val kommer skolan att bestämma vilka inriktningar som kommer att starta. Vår ambition är att så många inriktningar som möjligt ska starta. Vilka inriktningar som startar kommer dock att påverkas av hur många elever som väljer en viss inriktning. Inför elevernas val av inriktning kommer skolan att meddela hur många elever som behöver välja en viss inriktning för att den ska starta.




Spara som PDF Sidan granskad: 2012-10-10
Innehållsansvarig: Staffan Johansson
Skriv ut Publiceringsansvarig:  Malin Ankarstrand

uizs{swuu}vHuizs5{m