Gå till startsidan
Du är här:

Estetiska programmet ES

Bild som visar verksamhet på Estetiska programmet vid Marks Gymnsieskola. Fotograf Kristian Sahlberg, Mecka
Vill du i framtiden jobba med musik eller foto? Eller prova dina vingar inom bild och form, i sceniska framträdanden, i musikproduktion eller med digitala medier?  Vill du dessutom ha en god grund att stå på vad gäller högskolestudier i teoretiska och estetiska ämnen? Välj då det Estetiska programmet.

Estetiska programmetEstetiska programmet är ett högskoleförberedande program.  Efter utbildningen har du möjlighet att söka till universitet och högskolor med utbildningar inom det humanistiska och samhällsvetenskapliga om rådet samt naturligtvis Konsthögskolan, Konstfack, Musikhögskolan och andra konstnärliga utbildningar.

Med oss får du möjlighet att möta en publik genom kontinuerligt arbete med scen och produktion, t.ex. foto och konst -utställningar, bild och formgivningsprojekt, konserter, musikturnéer, inspelning och musikalprojekt. Marks Gymnasieskola ger dig en gedigen estetisk utbildning i professionellt utrustade och moderna lokaler.

På Estetiska programmet startar inriktningarna redan första året. På Marks Gymnasieskola har du möjlighet att välja mellan tre inriktningar:

Estetiska programmetBild- och formgivning

I inriktningen bild och formgivning utvecklar du din förmåga att uttrycka dig på många sätt med olika tekniker i två och tredimensionella arbeten.

Estetik och media

Inriktningen estetik och media arbetar framförallt med skapande med digitala verktyg.

Musik

På musikinriktningen arbetar du med att uttrycka dig och utveckla dina förmågor inom instrument och sång, olika former av ensemblespel, musikproduktion och sceniska framträdanden.




Spara som PDF Sidan granskad: 2012-02-02
Innehållsansvarig: Claes-Håkan Martinsson
Skriv ut Publiceringsansvarig:  Malin Ankarstrand

uizs{swuu}vHuizs5{m