Du är här:

Hjälp i hemmet

En brukare som bor i eget boende betalar 206 kronor per timme för hemtjänst. I hemtjänsten ingår personlig omvårdnad, städning och tvätt samt hemsjukvård. Observera den brukare som endast har hemsjukvård betalar 288 kronor per månad.

" " Ledsagarservice
" " Trygghetslarm
" " Korttidsplats
" " Dagvård
" " Distribution av mat

Ledsagarservice

Som brukare betalar du 200 kronor per timma för ledsagarservice. Men du betalar inte mer än 600 kronor per månad för den beviljade ledsagningsinsatsen, oavsett hur mycket ledsagning du beviljas.

Trygghetslarm

Trygghetslarm är kostnadsfritt att använda. 

Korttidsplats

En brukare betalar 135 kronor per dygn för en korttidsplats. I avgiften ingår matkostnad. Hemsjukvårdsavgift på 288 kronor per månad tillkommer när brukare vistas på korttidsplats.

Dagvård

Kostanden för en brukare på Kinnaborg är 87 kronor per dag. I avgiften ingår middag. Kostnaden för en brukare att resa till dagvården inom Marks kommun är 390 kronor per månad.

Distribution av mat 

Kostnaden för att få huvudrätt och efterrätt under 30 dagar är 1 619 kronor.

Kostnaden för att få huvudrätt och efterrätt under 15 dagar är 812 kronor.
Kostnaden för att få huvudrätt utan efterrätt under 30 dagar är 1 362 kronor.

Kostnaden för att få huvudrätt utan efterrätt under 15 dagar är 684 kronor.

En serviceavgift på 293 kr per månad tillkommer om du inte betalar omsorgsavgift för annan hjälp av hemtjänsten.




Spara som PDF Sidan granskad: 2011-12-27
Innehållsansvarig: Anna-Lena Gunnarsson
Skriv ut Publiceringsansvarig:  Peranders Götesson

uizs{swuu}vHuizs5{m