Sätilaskolan kan ha Sveriges bästa skolmat

Som ett av fem lag från hela Sverige har Sätilaskolans skolkök tagit sig till final i SkolmatsGastro. En tävling där det bästa skolköket i Sverige ska utses. Finalen avgörs den 24 april. Mark var i final även 2010. Fjärde plats då. Den här gången siktar man högre.
– Vi var nära 2010. Men den här gången ska vi vinna SkolmatsGastro 2012, säger Eva Appelqvist sektorchef för kost- och städservice i Marks kommun.
Final i april
Bakom SkolmatsGastro står Lantmännen. Det är en tävling för skolkockar i hela Sverige. I år lämnade 150 skolkockar in bidrag. Av dessa tog en jury ut fem bidrag som går till finalen den 24 april i samband med en matmässa i Stockholm. Ett av finallagen är Sätilaskolan från Mark. Det handlar inte bara om att laga god mat, den ska vara näringsriktig och prisvärd också.
– Snittkostnaden för varje måltid ska ligga under 10 kronor. Varje lag ska tillaga tre rätter under en viss tid. En vegetarisk rätt, en soppa och något annat som man får välja själv, berättar Eva Appelqvist.
Sätilaskolans lag består av Birgitta Melkersson, enhetschef för bland annat Sätilaskolans kök, Madeleine Johansson, kock Ekgårdens förskola och Sara Gustafsson, kock Solgårds servicehus/Fritslaskolan.
Trion ska tillaga följande rätter i finalen:
- Köttfärspuck med skummig äppelcider-sky, rostad potatishalva med syltade äpplen och inlagda morotslockar.
- Fullkornspita med matkorns– och kikärts-topping och tomatsalsa.
- Morot och apelsinsoppa med sting, kycklingfilé-spett, kuvertbröd med spelt.
De tävlande lagens bidrag kommer att bedömas av flera matexperter och en gästjury på 40 personer. Där ingår elever från finalskolorna samt tjänstemän och politiker från de tävlande kommunerna.
Ligger i hårdträning
Det återstår drygt 2,5 månader till finalen den 24 april. Hur laddar då Sätilaskolans lag inför den stora dagen?
– Vi kommer att provlaga maten på tid. Vi måste vara på topp när det gäller smaksättning och presentation av tävlingsrätterna. Det gäller också att trimma ihop laget och fördela arbetsuppgifterna för att få ett så smidigt och effektivt flöde som möjligt under tävlingsdagen. Dessutom kommer Kurt Weid, köksmästare och initiativtagare hit för att coacha, smaka på rätterna och ge tips för ”det lilla extra”, säger Eva Appelqvist.