Hållbarhetsveckan 8–12 sep 2025
Marks kommun bjuder åter igen in till en inspirerande vecka full av aktiviteter kopplat till hållbarhet. Syftet är att sprida kunskap och engagemang kring vårt hållbarhetsarbete och Agenda 2030.
Tillsammans kan vi skapa ett robust och motståndskraftigt samhälle för framtiden.



Hållbarhetsveckan 2025
Måndag 8 september
Hållbarhetsveckan startar med den världskända utställningen "Ikoner – en utställning om att få finnas" som drivs av Glada Hudik-teatern i samarbete med ICA Stiftelsen.

Hållbarhetsveckan 2025
Tisdag 9 september
Denna dagen kan du bland annat lära dig laga dina kläder på ett enkelt sätt.

Hållbarhetsveckan 2025
Onsdag 10 september
Sissela Nutley föreläser om hur skärmar och digitala vanor påverkar våra hjärnor, vår hälsa och vårt välmående.

Hållbarhetsveckan 2025
Torsdag 11 september
Torsdagen avslutas med en inspirerande föreläsningen där Markus Torgeby delar med sig av sina erfarenheter och reflektioner om vad ett hållbart liv kan innebära.

Hållbarhetsveckan 2025
Fredag 12 september
Se den animerade filmen "Ainbo – Amazonas väktare" en film som passar hela familjen och dessutom är gratis.
Kontakt:
Har du frågor, kontakta: agnes.malm@mark.se