Artikeln publicerades

Mark satsar på barnens rörelseglädje

Pressmeddelande: Under 2025 fortsätter Marks kommun med ”Projekt i rörelse”. Satsningen sker i samverkan med RF-SISU Västra Götaland. Målet är att främja fysisk aktivitet hos barn och unga.

Fysisk aktivitet och dess betydelse för hälsa och jämlikhet

Fysisk aktivitet främjar både hälsa och kognitiva funktioner som koncentration och minne. Enligt svenska rekommendationer bör barn mellan 6–17 år vara fysiskt aktiva i 60 minuter per dag, men få når detta mål. Psykosomatiska och stressrelaterade symtom som oro, nedstämdhet och sömnproblem ökar bland unga. Fysisk aktivitet har ett samband med bättre självskattad hälsa. Forskning visar att boende och livssituation påverkar skolresultat, hälsa och levnadsvanor. För att skapa en mer jämlik idrott och hälsa behövs fler insatser och långsiktiga prioriteringar.

Detta händer i Mark

Är du mellan 10 och 15 år gammal och vill testa på nya aktiviteter?
Varje vecka träffas vi för att testa på olika aktiviteter i Stommensskolans gymnastiksal i Kinna. Du behöver inte anmäla att du kommer, det är bara att dyka upp. Och det är kostnadsfritt. Aktiviteterna hålls på Stommenskolan på onsdagar mellan klockan 16–17.

Vi bjuder på mellanmål.

Hoppas vi ses!

Vårens aktiviteter på Stommenskolan:

12/3 Pickelball

19/3 Pickelball

26/3 Handboll

2/4 Handboll

9/4 Handboll

16/4 Ingen aktivitet

23/4 Fotboll

30/4 Ingen aktivitet

Målet med hela satsningen är att öka rörelseglädje, engagemang i föreningsliv, stärka barnens hälsa samt i förlängningen stärka barnens förutsättningar för fullföljda studier. Insatsen ska också bidra till att minska skillnader i hälsa genom att nå alla barn, oavsett socioekonomiska förutsättningar.

För mer information:

Kontakta Emma Nordkvist, projektledare, 070- 926 57 39, emma.nordkvist@rfsisu.se

Uppdaterad:

Informationsägare: Kultur- och fritidsförvaltningen