Artikeln publicerades

Pressmeddelande: Välkommen till första spadtaget för ny förskola och skola i Ubbhult

Tisdag den 16 december klockan 15.00 är pressen och allmänheten välkommen till första spadtaget för den nya förskolan och skolan i Ubbhult.

Vi inleder med en kort introduktion där rektor hälsar välkommen. Därefter gör vi ett första spadtag där barn från både förskolan och skolan lägger ner framtidshälsningar i form av en tidskapsel.

Efter detta får barnen och deras vuxna utforska olika stationer och lära sig mer om hur den nya förskolan och skolan ska byggas.

Praktisk information

  • Parkera på anvisad plats. Parkeringsplatser finns vid förskolan och kyrkan.
  • Av säkerhetsskäl behöver barn och besökare hålla sig inom det avspärrade området.
  • Alla aktiviteter sker utomhus.

Datum: 16 december 2025
Tid: klockan 15.00-16.30
Plats: Byggområdet vid nya Ubbhults förskola och skola

Om byggprojektet

Ubbhult får en ny skola och förskola - en satsning som ger 140 till 160 barn och elever en modern och inspirerande lärmiljö. Med fokus på hållbarhet, samarbete och engagemang är målet att skapa en flexibel och långsiktig lösning för både barn och lokalsamhället.

Läs mer om projektet

Till dig som tar bilder för publicering

Du behöver tillstånd av rektorn för att fotografera evenemanget.

Kontakt

Hani Alsayah, projektledare

Hani.alsayah@mark.se

0320-21 72 53

Uppdaterad:

Informationsägare: Teknik- och serviceförvaltningen