Artikeln publicerades

Elever bygger åt Mathjälp i Mark

Anton Henriksson och Liam Callheim, som går andra året på bygg- och anläggningsprogrammet på Marks Gymnasieskola, fick i uppdrag att sätta tänderna i projektet.

“Det är nyttigt för eleverna att göra något ideellt för samhällsnyttan.”

Johan Djurbäck, bygglärare på Marks Gymnasieskola

Mat på bordet och en mätt mage. Alla borde få möjlighet att ha det så, men tyvärr är det många som idag inte har råd med det. Olika orsaker kan ha uppstått som gör att inkomsten inte räcker hela månaden eller en knapp ekonomi under lång tid gör att alla resurser och marginaler har nötts ut och små förändringar eller en oväntad utgift kan då ställa allt på ända.

Text & foto: Anna Hultcrantz, Kinna-Fritsla församling

Många församlingar i Marks kommun har arbetat med matbistånd i många år. Biståndet har sett olika ut i de olika församlingarna, vissa församlingar har stöttat med färdiga matkassar och andra med presentkort eller pengar på andra sätt. De senaste åren har de som jobbat med matbistånd upplevt ett kraftigt ökat behov.

I samband med samtal om de ständigt ökande behoven började också samtal om hur det skulle kunna startas ett mer långsiktigt och hållbart arbete. Kinna-Fritsla församling, Örby-Skene församling, Elimförsamlingen i Skene, Kinna Missionsförsamling och Marks Biståndscenter startade därför ett gemensamt arbete för att kunna jobba med dessa frågor. Ur det arbetet föddes Mathjälp i Mark.

Mathjälp i Mark riktar sig till personer som bor i Marks kommun. Den som ansöker om stöd behöver lämna in dokumentation som visar att man bor i Marks kommun, att man har en låg inkomst och har behov av stöd.

Mathjälp i Mark kan erbjuda behövande en matkasse några gånger per år. Matkassarna består av varor som föreningen handlar in med hjälp av donationer och bidrag, men också av svinnmat från Willys och Lidl. Att ta emot och skänka vidare mat som annars skulle slängts på grund av kort bäst före-datum, felbeställningar eller skadade förpackningar är ett sätt att arbeta hållbart med matbistånd. Matsvinnet minskar och fler människor kan äta sig mätta.

Mathjälpen lånar vaktmästarbyggnaden på Kinna gamla kyrkogård, kallad Kyrkängen. I lokalen har föreningen gjort i ordning med möbler från Erikshjälpen och skänkta kylar och frysar, men det saknas ständigt hyllutrymme för maten som skänks.

Ett bra projekt för byggelever på Marks Gymnasiskola

Två bygglärare i gymnasiets lokaler.

Johan Djurbäck, bygglärare, och Jesper Lindholm, programansvarig, på Marks Gymnasieskola, blev båda inspirerade att göra en insats för Mathjälpen tillsammans med sina elever.

När Johan Djurbäck, bygglärare, och Jesper Lindholm, programansvarig, på Marks gymnasieskola, fick höra om projektet och lokalen via släkt och bekanta så blev båda inspirerade att göra en insats för Mathjälpen tillsammans med sina elever.

Jag frågar Jesper och Johan varför de vill satsa tid och engagemang på det här.

– Det är nyttigt för eleverna att göra något ideellt för samhällsnyttan, säger Johan.

– För att eleverna ska få se hur nära nöden är. Bara för att man bor i samma kommun behöver det inte betyda att man har samma förutsättningar, och det är lätt att hamna i kris. Vem som helst kan hamna i ett läge där man behöver hjälp med mat, säger Jesper.

Johan fyller i:

– Vi gör ingenting som konkurrerar med byggbranschen. Huvudsyftet för våra projekt är alltid pedagogiskt, det ska bidra till elevernas utveckling, men kan man också bidra till olika föreningar så är det ju en dubbel vinst.

Stor del av materialet till hyllorna är återbruk. När jag besöker gymnasiet för att få veta mer om byggprocessen visar vaktmästare Andreas Wikingson upp ett enormt förråd med uttjänta bokhyllor, skrivbord och annat som sparas för att kunna användas till annat, till exempel projekt som detta.

En lärare och en vaktmästare i förrådslokal.

Jesper Lindholm tillsammans med Andreas Wikingsson, vaktmästare på Marks Gymnasieskola.

Marks Gymnasieskola har tät kontakt med Derome i Skene, varifrån de handlar sitt material till bygg- och anläggningsprogrammet. När det blev klart att byggeleverna skulle bygga åt Mathjälpen kontaktade lärarna Derome och berättade om projektet. Kristin Mikkelsen, platschef i Skene, kände genast att hon ville bidra. Kristin säger att det är ett viktigt projekt som både hjälper behövande personer och minskar matsvinnet, och om Derome då kunde bidra på något sätt så kändes det självklart.

– Det är ju en win-win för oss, om vi kan skänka material till en förening som hjälper invånare i kommunen, säger Kristin.

Två byggelever på Marks Gymnasieskola.

Byggeleverna Anton och Liam tycker att uppdraget åt Mathjälp i Mark är ett roligt projekt.

När materialet var ordnat så fick Anton Henriksson och Liam Callheim som går andra året på bygg- och anläggningsprogrammet i uppdrag att sätta tänderna i projektet. Jesper och Johan har tidigare besökt lokalen för att ta alla nödvändiga mått, men nu är det elevernas tur att ta över. När diakoniteamet från Kinna-Fritsla församling besöker arbetsplatsen är det full fart: det funderas, borras och monteras. Dagen innan har eleverna arbetat på skolan där de har förberett alla hyllplan.

Anton och Liam tycker att det är ett roligt projekt.

– Vi är nästan aldrig ute så här, utan bygger nästan allt på skolan, så det känns kul, säger Anton.

De får frågan om det är ett svårt projekt, men Anton och Liam, som annars bygger attefallshus från grunden, tycker inte det.

– Det måste ju bli rakt, snyggt och på rätt höjd så klart, men det är inga konstigheter, säger Liam.

Däremot är det sällan som de jobbar med återbrukat material, men även det tar killarna med ro.

Anton och Liam konfirmerades i Kinna församling så de är inte obekanta med miljön. Anton har också sommarjobbat här och hjälpte då till att städa ur vaktmästarlokalen där Mathjälp i Mark nu håller till. Han tycker att det är roligt att vara tillbaka och se hur den ser ut i sin nya form.

Det tar inte många timmar i lokalen innan Anton och Liam har byggt klart. De tidigare tomma väggarna täcks nu av hyllor. Hyllorna är byggda med väggskenor och konsoler som går att flytta om ifall Mathjälpens förvaringsbehov skulle förändras framöver.

Mathjälp i Mark vill tacka Marks Gymnasieskolas byggprogram och Derome för arbete och material till Kyrkängen. Vi vill tacka Willys och Lidl som varje vecka skänker mat som vi kan fördela vidare så att fler får mat på bordet. Vi vill också tacka Lions Club Kinna-Skene och de privatpersoner som skänker pengar till Mathjälp i Mark så att vi kan hjälpa ännu fler.

Kan du hjälpa till?

Vill du, ditt företag eller din förening vara med och hjälpa människor i din närhet att få äta sig mätta? Skänk en gåva till Mathjälpen. Hör gärna av dig för mer information. Varje gåva går oavkortat till Mathjälpens arbete. Föreningens insamlade medel går direkt till hjälparbetet. Föreningen har inga anställda och har inga utgifter för hyra. Tillsammans kan vi göra mer!

Bg: 631-1773
Swish: 123 342 78 53

Kontakta Marks Gymnasieskola

Skolexpeditionen

Telefon: 0320-217370

Uppdaterad:

Informationsägare: Barn- och utbildningsförvaltningen