IFK Örby mottagare av årets mångfalds- jämlikhets- och tillgänglighetsstipendium

Senast uppdaterad den 20 december 2019

Under torsdagens kommunfullmäktige delades årets mångfalds- jämlikhets- och tillgänglighetsstipendium ut. Årets vinnare blev IFK Örby. Motiveringen lyder:

”IFK Örby är en förening som har funnits sedan 1926, i föreningen har alla all-tid varit välkomna oavsett ålder, kön, religion och etnicitet. Föreningen skapar fantastiska möjligheter för ungdomar att känna laganda, trygghet och gemenskap tillsammans med otroliga ledare som aktivt utvecklar och ger bästa tänkbara förutsättningar för att lyckas som ett lag. Alla är delaktiga i framgångarna, vilket är ett starkt bevis på allas lika värde.”

Föreningens sportchef Martin Georgsson var den som fick ta emot diplomet för föreningens räkning.

Publicerad av: Marks kommun