Aktiviteter för dig som är äldre

Senast uppdaterad den 23 augusti 2022

Måndag 29 augusti

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Tisdag 30 augusti

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Onsdag 31 augusti

Hajom, Församlingshemmet

Lunch klockan 12

Öxabäck, Dagcentralen

Musikkafé klockan 10.30

Torsdag 1 september

Björn Hellberg, journalist, författare, underhållare, tennisorakel och På spåret-domaren berättar om sina böcker och sin karriär.

Torestorp, Kolabacken klockan 11

Sätila, Bygdegården klockan 14

Öxabäck, Dagcentralen

Bingo klockan 14

Måndag 5 september

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Älekulla, Församlingshemmet 

Sörbom & Jageby Blandade visor med lite Povel Ramel klockan 10

Hajom, Bygdegården

Sörbom & Jageby Blandade visor med lite Povel Ramel klockan 14

 Tisdag 6 september

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Skene, Järnvägsgatan

Gemenskap för finsktalande klockan 15

Onsdag 7 september

Fritsla, Församlingshemmet klockan 10.30

In i musiken – en musikalisk föreläsning med Dan Larsson

Örby, Dagcentralen klockan 13

In i musiken – en musikalisk föreläsning med Dan Larsson

Kinna, Malmsäter klockan 14.30

In i musiken – en musikalisk föreläsning med Dan Larsson

Fredag 9 september

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 12 september

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 13 september

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Älekulla, Församlingshemmet

Lunch klockan 13

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Kinna, Malmsäter

Gymnastik klockan 14.30

Onsdag 14 september

Öxabäck, Bygdegården

Sopplunch klockan 12.30

Fotskäl, Marielund

Våffelkafé klockan 14

Fredag 16 september

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 19 september

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Björketorp, Församlingshemmet

Bingo klockan 14

Tisdag 20 september

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Skene, Järnvägsgatan

Musikkafé med Christer Olsson klockan 15

Onsdag 21 september

Kinna, Malmsäter

Musikkafé klockan 14.30

Fredag 23 september

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 26 september

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 27 september

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Älekulla, Församlingshemmet

Våffelkafé klockan 10

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Kinna, Malmsäter

Gymnastik klockan 14.30

Onsdag 28 september

Öxabäck, Dagcentralen

Musikkafé klockan 10.30 Ronny med resten

Fredag 30 september

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 3 oktober

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 4 oktober

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Skene, Järnvägsgatan

Gemenskap för finsktalande klockan 15

Onsdag 5 oktober

Hajom, Församlingshemmet

Lunch klockan 12

Kinna, Malmsäter

Bingo klockan 14.30

Torsdag 6 oktober

Öxabäck, Dagcentralen

Bingo klockan 14

Fredag 7 oktober

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Lördag 8 oktober

Skene, Järnvägsgatan

En sommardröm med Encima dans klockan 13

Måndag 10 oktober

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 11 oktober

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Älekulla, Församlingshemmet

Lunch klockan 13

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Kinna, Malmsäter

Gymnastik klockan 14.30

Torsdag 13 oktober

Ubbhult, Bygdegården

Obarnsliga barnsånger klockan 14

Fredag 14 oktober

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Söndag 16 oktober

Öxabäck Dagcentralen 

Saga Ludvigsson klockan 13

Måndag 17 oktober

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 18 oktober

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Skene, Järnvägsgatan

Bingo klockan 15

Onsdag 19 oktober

Kinna, Malmsäter

Musikkafé klockan 14.30

Fredag 21 oktober

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 24 oktober

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 25 oktober

Älekulla, Församlingshemmet

Våffelkafé klockan 10

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Kinna, Malmsäter

Gymnastik klockan 14.30

Onsdag 26 oktober

Öxabäck, Dagcentralen

Musikkafé med Ruben Karlsson klockan 10.30

Fredag 28 oktober

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 31 oktober

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 1 november

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Skene, Järnvägsgatan

Gemenskap för finsktalande klockan 15

Onsdag 2 november

Hajom, Församlingshemmet

Lunch klockan 12

Kinna, Malmsäter

Bingo klockan 14.30

Torsdag 3 november

Öxabäck, Dagcentralen

Bingo klockan 14

Fredag 4 november

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 7 november

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Bingo klockan 14

Tisdag 8 november

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Kinna, Malmsäter

Gymnastik klockan 14.30

Onsdag 9 november

Öxabäck, Bygdegården

Sopplunch klockan 12.30

Torsdag 10 november

Hyssna, Bygdegården

Harald Treutiger och Lennart Palm klockan 13

Fredag 11 november

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Kinna, Församlingshemmet

Harald Treutiger och Lennart Palm klockan 13

Måndag 14 november

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Öxabäck, Dagcentralen

Harald Treutiger och Lennart Palm klockan 10.30

Björketorp, Församlingshemmet

Bingo klockan 14

Tisdag 15 november

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Älekulla, Församlingshemmet

Lunch klockan 13

Onsdag 16 november

Björketorp, Bygdegården

Harald Treutiger och Lennart Palm klockan 14

Kinna, Malmsäter

Musikkafé med Ruben Karlsson klockan 14.30

Fredag 18 november

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Måndag 21 november

Björketorp, Församlingshemmet

Gymnastik klockan 10

Björketorp, Församlingshemmet

Bingo klockan 14

Tisdag 22 november

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Kinna, Malmsäter

Gymnastik klockan 14.30

Skene, Järnvägsgatan

Musikkafé med Gun Svensson klockan 15

Fredag 25 november

Ubbhult, Klubbhuset

Bingo klockan 09.30

Tisdag 29 november

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Älekulla, Församlingshemmet

Våffelkafé klockan 10

Onsdag 30 november

Hajom, Församlingshemmet

Lunch klockan 12

Kinna, Malmsäter

Bingo klockan 14.30

Måndag 5 december

Öxabäck, Dagcentralen

Folksagor med skådespelaren och berättaren Jerker Fahlström Klockan 10.30

Tisdag 6 december

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Hajom, Församlingshemmet

Stickkafé klockan 14

Kinna, Malmsäter

Gymnastik klockan 14.30

Skene, Järnvägsgatan

Folksagor med Jerker Fahlström klockan 15

Onsdag 7 december

Fritsla, Församlingshemmet

Folksagor med skådespelaren och berättaren Jerker Fahlström Klockan 13

Torsdag 8 december

Torestorp, Bygdegården

Folksagor med skådespelaren och berättaren Jerker Fahlström klockan 13

Tisdag 13 december

Öxabäck, Dagcentralen

Gymnastik klockan 10

Onsdag 14 december

Kinna, Malmsäter

Musikkafé med Kinna PRO-kör klockan 14.30

  

 

 Vill du hjälpa till? 

Vill du hjälpa till är du också varmt välkommen. I så fall kontaktar du frivilligsamordnare på frivilligverksamheten@mark.se eller på telefon 0320 21 78 28.

Publicerad av: Marks kommun